جذب سرمایه گذار

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های هر کارآفرینی در راه‌اندازی کسب‌وکار جدید تأمین سرمایه‌ی مورد نظر است. معمولا زمان و تلاش زیادی برای پیدا کردن یک سرمایه‌گذار مورد اعتماد نیاز است. همچنین با ماهیت کسب‌وکار یعنی راه حلی که برای رفع مشکلی ارائه داده‌اید رابطه‌ی مستقیم دارد. مردم همیشه فکر می‌کنند پیدا کردن سرمایه‌گذار راحت است و تنها کافی است در مورد کسب‌وکار خود با شور و هیجان صحبت کنند در صورتی که عوامل دیگری نیز تأثیرگذار هستند.
 
مهم ترین نکات در مورد جذب سرمایه گذار 
۱-طرح تجاری خود را قبل از جستجو برای یافتن سرمایه گذار بالقوه مکتوب کنید.
سرمایه گذاران باید درک کنند که شما به طرح تجاری خود خوب فکر کرده اید و اهداف واقع بینانه ای دارید، این طرح تجاری باید شامل شرح کاملی از شرکت، متناسب بودن آن با بازار هدف و آینده باشد.همچنین طرح تجاری باید شامل سرمایه مورد نیاز و برنامه ریزی شما برای بازپرداخت آن باشد.
۲-تصمیم بگیرید که دنبال چه نوع سرمایه گذاری هستید.
• برای مثال ممکن است شما به دنبال کسی باشید برای اهداف مشخصی وام تجاری در اختیار شما قرار دهد، مثلا وام به منظور خرید تجهیزات.
• یا دنبال سرمایه گذاری باشید که در ازای مالکیت بخشی از کسب و کار شما سرمایه را در اختیار شما بگذارد و از سودآوری آتی آن استفاده کند.
• دو روش ذکر شده در بالا رایج ترین نوع سرمایه گذار است، اما می توانید در طرح تجاری مکتوب خود درباره روش بازپرداخت سرمایه و سود حاصل از آن تبادل نظر کنید و مناسب ترین نوع سرمایه گذار را بیابید.
۳-ایجاد شبکه و ارتباط با گروهی از افراد در زمینه تخصصی خود که ممکن است به تجارت شما علاقه مند باشند.
برای شروع می توانید از صاحبان مشاغل کوچکی که می شناسید کمک بگیرید.برقراری ارتباط با اتحادیه های تجاری و افراد حرفه ای درصنعت مورد نظر می تواند در یافتن سرمایه گذار دلخواه بسیار راهگشا باشد.
۴- بررسی وب سایت های سرمایه گذاری به منظور یافتن « فرشتگان سرمایه گذاری».
فرشتگان سرمایه گذاری عبارتی است که به افرادی اطلاق می شود حاضر هستند وجه نقد را در اختیار شما قرار دهند و در ازای آن در کسب وکار شما شریک شوند و از منافع آن استفاده کنند.این افراد غالبا تمایل ندارند که کنترل زیادی بر شما و طرح های توسعه کسب وکار شما داشته باشند بلکه کسب سود حاصل از سرمایه گذاری هدف آنهاست.
این وسایت ها پدیده ای نسبتا جدید و دارای ساختاری متنوع هستند. به صورت کلی افراد درخواست سرمایه گذاری خود را در آنجا قرار می دهند و سرمایه گذاران متناسب با اهداف سرمایه گذاری به درخواست ها پاسخ می دهند.
5- -شرکت هایی که در پروژه های مخاطره آمیز سرمایه گذاری می کنند را بررسی کنید.
اگر موفقیت خود را در کسب و کار اثبات کرده اید و ایده ی جدیدی دارید یا می‌خواهید کسب و کار خود را تغییر دهید و سودآوری را متحول کنید،این گزینه برای شما مناسب است.
بسیاری از این شرکت ها به دنبال موارد سرمایه گذاری هستند که بتواند بازده ۳ تا ۱۰ درصدی در فاصله زمانی زیر ۱۰ سال را برای آن ها فراهم کند.اغلب آن ها به دنبال کسب و کار های کوچک هستند که بتواند پس از شکوفایی ،قابلیت عرضه در بورس را داشته باشد و رقیبی جدی برای شرکت های بزرگ شوند.

چه طور توجه سرمایه گذار را جلب کنید:
سرمایه گذاران معمولا زمان آزاد بسیار کمی دارند و باید ایده اصلی کسب و کار خود را در همان ابتدا و به زبان بسیار ساده برای آن ها توضیح دهید. پس سعی کنید در متن کوتاهی که می نویسید به این سه سوال پاسخ دهید:
۱- به طور کلی چه می کنید و را فکر می کنید این کار مهم است؟
۲-اندازه بازار بالقوه شما چقدر است؟
۳- هرچیز دیگری که می خواهید در مورد آن بگویید مثل تیم، اختراع یا پژوهشی که انجام داده اید، پروتوتایپی که ثابت شده است به خوبی کار می کند و غیره.
فقط یادتان باشد به آن ها نگویید که ایده شما به یک یونیکورن تبدیل خواهد شد. فقط اعداد و ارقامی که از شما از بازار کلی در دسترس (TAM) خواسته شده را ارائه دهید و بگذارید این اعداد کار خود را انجام دهند.
 
راه هایی برای جذب سرمایه‌گذار
۱- پیش از هر کاری روی متن سخنرانی و سوال‌های احتمالی تمرکز کنید
برخورد اول و تأثیری که در ثانیه‌های اول روی طرف مقابل می‌گذارید بسیار مهم است. اینکه بتوانید با آگاهی کامل به سوال‌هایشان پاسخ دهید نشان می‌دهد تا چه اندازه روی کسب‌وکار خود مسلط هستید و تمام زوایا را از قبل بررسی کرده‌اید. درنتیجه متن مناسبی برای معرفی استارتاپ خود آماده کنید و همیشه در ذهن داشته باشید. اغلب سرمایه‌گذاران سوال‌های مشابهی در طول جلسه می‌پرسند که بهتر است جواب آن را آماده کرده باشید. در طول جلسه اعتمادبه‌نفس داشته باشید و با لحنی قاطعانه به سوال‌ها پاسخ دهید. یک پاورپوینت حداقل ۱۰ صفحه‌ای تهیه کنید تا سرمایه‌گذار دید بهتری نسبت به کسب‌وکار داشته باشد.
۲- از مشاوران بخواهید شما را به سرمایه‌گذار معرفی کند
تماس گرفتن و ایمیل زدن به افرادی که کلمه‌ی سرمایه‌گذار را در عنوان شغلی ذکر کرده‌اند کافی نیست. معرفی کردن این شخص از طرف یک دوست، همکار یا کسب‌وکار مشابه شانس همکاری را چندین برابر افزایش می‌دهد. به عبارت دیگر مشاوران و همکاران بهترین منبع برای پیدا کردن سرمایه‌گذار هستند.
۳- از افرادی که به شما ایمان دارند کمک بگیرید
یک کارآفرین با افراد زیادی در ارتباط است و برخی از این افراد با توجه به شناختشان از او به کارش اعتماد دارند. درنتیجه از هیچ تلاشی برای معرفی کارآفرین به سایر افراد علاقه‌مند و سرمایه‌گذارانی که می‌شناسند دریغ نمی‌کنند. این کلید موفقیت در ارزیابی استارتاپ و سرمایه‌گذاری به روش کرادفاندینگ است بنابراین از آن‌ها بخواهید شما را به افراد حرفه‌ای معرفی کنند.
۴- در رویدادهای مرتبط با کسب‌وکار شرکت کنید
شرکت کردن در رویدادها نه تنها اعتبار کسب‌وکار را بالا می‌برد بلکه شانس دیده شدن توسط سرمایه‌گذار را نیز افزایش می‌دهد. علاوه‌براین معمولا در رویدادها بازخوردهای ارزشمندی در مورد استراتژی کسب‌وکار داده می‌شود که برای رشد و توسعه‌ی آن لازم است. شرکت در رویدادها و دورهمی‌ها همچنین شانس آشنایی با نیروهای کار علاقه‌مند و رقبای کسب‌وکار را افزایش می‌دهد.
۵- دنبال جلب رضایت مشتری باشید
هرقدر یک کسب‌وکار نوپا برای رشد و توسعه‌ی خود به سرمایه‌‌گذار وابسته است، به مشتری نیز احتیاج دارد. مشتری تضمینی برای کاربردی بودن ایده و مهر تأییدی روی کیفیت خدمات کسب‌وکار است. گاهی اوقات مشتری‌هایی که از خدمات استارتاپ راضی باشند همکاری خود را افزایش می‌دهند و حتی روی کسب‌وکار سرمایه‌گذارd می‌کنند. وجود مشتری برای هر کسب‌وکاری ضروری است و این موضوع برای هر دو طرف سودمند است. مشتری خدمات شخصی‌سازی شده‌ی خود را دریافت می‌کند و استارتاپ نیز اعتبار خود را افزایش می‌دهد.
۶- اعداد و ارقام خوبی برای سهم از سود در آمد ارائه دهید
سرمایه‌گذاران می‌دانند همه چیز یک طرفه نیست و موفقیت یک کسب‌وکار به تلاش خودشان نیز بستگی دارد. درنتیجه به سود کم راضی نمی‌شود. معمولا اولین دور سرمایه‌گذاری باید با پیشنهاد ۲۰ تا ۳۰ درصدی سود سهام برای بازگشت نرخ سرمایه همراه باشد.
۷- با سرمایه‌گذار رابطه‌ی مستمر و مثبت داشته باشید
فرآیند جذب سرمایه تنها به گرفتن پول ختم نمی‌شود. سرمایه‌گذاران سکوت بعد از سرمایه‌گذاری را دوست ندارند و باید در جریان تمامی کارها قرار بگیرند. خبر نداشتن از جریان کارها برایشان نگران‌کننده است و ادامه‌ی همکاری را تحت تأثیر قرار می‌دهد. فراموش نکنید شهرت کسب‌وکار شما نیز به این موضوع وابسته است پس باید به طور پیوسته با آن‌ها در ارتباط باشید و نتیجه‌ی امور را اعلام کنید.
 
  • 70
  • 0
شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

0 کامنت

برای نمایش دیگر محتوای بلاگ بر روی لینک زیر کلیک کنید

کلیک کنید

من به دنبال سرمایه گذار هستم

پیدا کن