سرمایه گذاری

سرمایه‌گذار
بیشتر کسب‌وکارهای نوپا، پس از طی مراحل اولیه‌ی شکل‌گیری سازمان خود، نیازمند تزریق منابع مالی هستند تا کسب‌وکار خود را سریعتر از رقبای احتمالی توسعه داده و جایگاه مناسبی در بازار به دست بیاورند. شما نیز اگر کسب‌وکار نوپایی هستید که نیازمند سرمایه‌گذاری است، پس از طی مراحلی، می‌توانید به اطلاعات سرمایه‌گذاران دسترسی پیدا کنید و معمولاً پیشنهادی برای دریافت سرمایه‌ی مشخص در قبال بخش مشخصی از سهام‌تان را باید برایشان ارسال کنید تا مورد ارزیابی قرار بگیرد.
سرمایه گذاری در حقیقت عدم استفاده از منابع در زمان حال و به جریان اقتصادی انداختن آن به امید به دست آوردن منابع جدید در آینده، كه منابع جدید از منابع فعلی دارای ارزش بیشتری خواهد بود.
به عبارتی دیگر، اگر به دنبال توسعه کسب وکار خود هستید یا قصد ایجاد یک استارت آپ را دارید، ممکن است در مسیر کاری خود به سرمایه گذاری نیاز پیدا کنید که لازم باشد در جهت تحقق طرح تجاری شما سرمایه گذاری کند. گرچه وام های بانکی اختصاص یافته به منظور شروع طرح های تجاری کوچک می تواند گزینه مناسبی برای شروع باشد، اما یافتن سرمایه گذار به شما این امکان را می دهد که بدون نیاز به بازپرداخت سرمایه در سررسید مشخص به وجوه دریافتی دسترسی داشته باشید. این مساله به این معنا نیست که سرمایه گذار انتظار بازپرداخت و سود حاصل از سرمایه گذاری را ندارد بلکه شاید لازم باشد به منظور جلب اعتماد و کار با تعداد مشخصی سرمایه گذار بخشی از کسب وکار از کنترل شما خارج شود.
واحد سرمایه گذاری
با توجه به اینکه هدف اصلی هر بنگاه اقتصادی حداکثر سازی سود و افزایش سود سهامداران به روش های متنوع و از طریق شناسایی فرصت های مختلف در اقتصاد داخلی و بین المللی، استفاده از خلاء های موجود در بازار و تشکیل پرتفوی بورسی و غیر بورسی است، لذا واحد مدیریت سرمایه گذاری شرکت طیف نگار یکتا نوین در نظر دارد در راستای تحقق اهداف و سیاست های کلان شرکت اقدام به فعالیت های سرمایه گذاری در طرح ها و پروژه های دارای توجیه اقتصادی نماید.
تقسیم بندی سرمایه گذاری 
•    بر اساس موضوع سرمایه گذاری :
سرمایه گذاری بر حسب موضوع به دو دسته سرمایه گذاری واقعی و سرمایه گذاری مالی تقسیم می شود. سرمایه گذاری واقعی نوعی سرمایه گذاری است که فرد با فدا کردن ارزشی در زمان حال، نوعی دارایی واقعی به دست می آورد. در واقع موضوع سرمایه گذاری، دارایی واقعی است. در سرمایه گذاری مالی، فرد در ازای فدا کردن ارزشی در زمان حال، نوعی دارایی مالی که نتیجه آن معمولا جریانی از وجوه نقد است به دست می آورد.
•    بر اساس زمان یا مدت سرمایه گذاری :
سرمایه‌گذاری بر اساس زمان به كوتاه مدت، میان مدت، و بلند مدت تقسیم می شود كه سرمایه‌گذاری كوتاه مدت در دوره‌های كمتر از یك سال و سرمایه‌گذاری در دوره‌های میان مدت و بلند مدت در دوره‌های بیش از یك سال اتفاق می‌افتد.
•    برحسب خطر یا ریسک سرمایه گذاری :
با توجه به اینکه منافع حاصل از سرمایه گذاری در آینده به دست می آید و نسبت به تحقق این منافع یقین و اطمینان کامل وجود ندارد، لذا انواع سرمایه گذاری ها با درجاتی از احتمال عدم تحقق منابع مورد نظر سرمایه گذار یا ریسک مواجهند. بر اساس این که میزان یا احتمال تحقق نیافتن منافع آتی (یا ریسک) چقدر باشد، سه نوع سرمایه گذاری را می توان از یکدیگر متمایز ساخت:
سرمایه گذاری با ریسک متناسب، سرمایه گذاری با ریسک نسبی بیشتر و سرمایه گذاری پرخطر یا ریسکی. سرمایه گذاری متناسب یا به طور خلاصه سرمایه گذاری، نوعی سرمایه گذاری است که ریسک آن متناسب با بازده ای است که از آن انتظار می رود. سرمایه گذاری با ریسک نسبتا بیشتر یا سفته بازی، نوعی سرمایه گذاری است که در آن سرمایه گذار برای کسب بازده بالاتر، ریسک بیشتری تقبل می کند و سرمایه گذاری پرخطر نوعی سرمایه گذاری است که در آن فرد برای به دست آوردن بازده ای زیاد و قابل توجه، ریسک بسیار زیادی را متحمل می شود که این نوع سرمایه گذاری را"سرمایه‌گذاری خطرپذیر" (Venture Capital)، "سرمایه‌گذاری جسورانه"یا "سرمایه‌گذاری کارآفرینی" نیز می نامند.
 
  • 70
  • 0
شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

0 کامنت

برای نمایش دیگر محتوای بلاگ بر روی لینک زیر کلیک کنید

کلیک کنید

من به دنبال سرمایه گذار هستم

پیدا کن