چهار ویژگی اساسی هم بنیانگذار مناسب برای استارت آپ ها

هنگامی که ایده استارت آپ خود را تا حدی پرورش داده اید و کسب و کار خود را راه اندازی کرده اید می توانید دید کاملی درباره نقاط قوت و ضعف خود داشته باشید. در این مرحله با اشراف به نقاط ضعف و قدرت استارت آپ خود، و با توجه به اینکه می دانید که چرا برای توسعه استارتاپ خود به هم بنیانگذار نیاز دارید، به راحتی می توانید، یک طرح کامل از صفات مورد نیازهم بنیانگذار خود را تهیه کنید. در ادامه به چهار ویژگی اساسی هم بنیانگذار مناسب برای کسب و کار استارت آپی شما می پردازیم. قویا توصیه می کنم که به موارد اشاره شده، توجه ویژه ای داشته باشید.
چهار ویژگی اساسی هم بنیانگذار مناسب برای کسب و کارهای استارت آپی:
 
1-    کسی که خطر را کاهش می دهد
اول و مهمترین نکته، به دنبال شخصی باشید که بتواند خطرات را کاهش دهد.
بنیانگذاران استارت آپ، همیشه در جستجوی هم  بنیانگذارانی هستند که سرسخت و مسئولیت پذیرباشد. بهتر است هم بنیانگذاراستارت آپ شما از مهارتهای گوناگون بهره مند باشد. مثلا فقط به یک تخصص واحد مانند "برنامه نویسی" ، "مدیریت" و غیره اکتفا نکنید. در عوض، برای استارت آپ خود به دنبال کسانی باشید که سابقه موفقیت در کار خود را دارند. یادمان باشد، آنها قرار است در کسب و کار استارتاپی ما یاری کنند، آنها فقط یک کارمند دیگر نیستند. پس
هم بنیانگذارانی را پیدا کنید که به شما کمک می کنند، عناصر جدیدی را به تجارت بیاورید. کسی که به اندازه کافی برای الهام بخشیدن به ایده های جدید و کمبودهای موجود در استارت آپ شما جسورانه تصمیم بگیرد و جسورانه تر عمل کند.
 
2-    کسی که به شما کمک کند به طور همزمان در دو مکان باشید.
بیایید بگوییم که شما باید در یک جلسه تیمی شرکت کنید، اما مصاحبه ای با یک کانال تلویزیونی وجود دارد و نمی توانید آن را از دست بدهید. هر دو برای عرضه محصول شما مهم هستند، در چنین شرایطی چه کاری انجام می دهید؟
این جا دقیقا جایی است که هم بنیانگذاران وارد می شوند. یکی می سازد، دیگری فروش می کند. بنابراین به جای اینکه هم بنیانگذار استارت آپ شما دارای مجموعه مهارتهای نزدیک به شما باشد، بهتر است فردی را پیدا کنید که مهارتهایش کاملاً با مهارت شما مخالف باشد. یا به عبارت دیگر مهارتهایش مکمل مهارت های شما باشد. برای مثال اگر یک توسعه دهنده هستید، یک بازاریاب ماهر را به عنوان هم بنیانگذار استارت آپ خود انتخاب کنید. زیرا به این ترتیب شما می توانید، هر چه سریعتر استارتاپ را بسازید و به بازار عرضه کنید.
هم بنیانگذاران نیاز به مجموعه مهارت های مکمل دارند. اگر هر دوهم بنیانگذار، مهارت های یکسانی داشته باشند، این بدان معنی است که هیچ کس بحث جدید یا ایده متفاوتی روی میز نمی گذارد .وقتی هم بنیانگذاران استارتاپ چیز جدیدی را روی میز نگذارند، در نهایت منجر به از بین رفتن استارت آپ می شود.
 
3-    کسی که چشم انداز جدیدی به شما نشان می دهد
یکی دیگر از دلایل نیاز به هم بنیانگذار، دیدن استارتاپ شما (به خصوص محصول شما) از زاویه ای دیگر است. کسی که از زاویه دیگری به استارت آپ نگاه می کند، مسایلی را خواهد دید که در زاویه دید شما نیست. در بیشتر موارد، موسسین استارتاپ نمی توانند نقص و مشکلی در محصولات خود پیدا کنند. برای همین نمیتوانند رویکرد بهتری برای تولید یا فروش محصول داشته باشند.
در بیشتر استارتاپ ها، هم بنیانگذاران یک جلسه هفتگی را برگزار می کنند که در آن با بررسی عملکرد هفته قبل بتوانند برنامه هایی را برای آینده تدوین کنند. جلسات بین هم بنیانگذاران، همچنین چشم انداز بسیار موثری در مورد نیازهای احتمالی برای بهبود محصولات را پیش روی آنها قرار می دهد.
 
4-    کسی که بتواند با ذهن خلاق شما ازدواج کند 
به اضافه کردن هم بنیانگذار به تیم خود، به عنوان یک ازدواج ذهن نگاه کنید. برای زنده نگه داشتن این ازدواج مثل هر ازدواج دیگری، قبل از هرچیز باید بتوانید درمورد برخی نكات کلیدی با هم مصالحه كنید. از این نکته به سادگی عبور نکنید. شما همچنین باید درک کنید که این ازدواج به اندازه ازدواج واقعی شما مهم است. شکست در این ازدواج برایتان بسیار گران تمام خواهد شد. 
همانطور که در بالا ذکر شد، ازدواج ذهن شما و هم بنیانگذارتان مهم است، اگر اوضاع به سمت درک متقابل نرود، چه می شود؟ خوب، این می تواند برای شما خطرناک باشد. چرا؟ زیرا در این شرایط هم بنیانگذاران تمایل دارند که بخش عمده ای از استارت آپ شما را به شیوه خودشان مدیریت کنند. نظرات شما را نخواهند شنید و مستقل از دیدگاه تخصصی شما عمل خواهند کرد. رها کردن استارت آپ با این شرایط می تواند برای تجارت شما ویران کننده باشد. پس هم بنیانگذاری را برای استارت آپ خود انتخاب کنید که بتوانید درمورد برخی نكات کلیدی با هم مصالحه كنید.

از کجا می توان هم بنیانگذار پیدا کرد؟
 
1-    مخاطبین شخصی
 در مخاطبین شخصی خود به دنبال هم بنیانگذار مناسب خود بگردید. صحبت کردن با همکار قدیمی خود که ممکن است علاقه مند به ایده استارت آپی شما باشد، چطور است؟ یا دوست مدرسه شما که به یاد می آورید روحیه کارآفرینی فوق العاده ای در خود داشت؟ همچنین می توانید هم بنیانگذار را در شبکه گسترده افراد مورد اعتماد خود جستجو کنید. بیایید به آشنایان و اطرافیان خودمان به گونه ای دیگر نگاهی بیاندازیم. دوست برادر شما که خانه نرم افزاری خود را اداره می کند، شاید از ایده استارت آپی شما استقبال کند. به هر حال شما باید روزی با یک سرمایه گذار فعال که به سرمایه گذاری روی استارت آپ شما علاقه داشته باشد، ملاقات نمایید و سرمایه گذاری مشترک را شروع کنید. پس چه بهتر این فرد از آشنایان و اطرافیان مورد اعتماد شما باشد.
همه چیز با درمیان گذاشتن ایده استارت آپی شما با دیگران شروع می شود. هیچ کس نمی داند شما به دنبال چه نوع شخصی هستید یا چه نوع کمکی می خواهید؟ مگر اینکه نیازها و تفکرات و ایده های خود را با جزئیات دقیق خلاصه کنید و با دیگران به بحث بنشینید و به اشتراک بگذارید. همچنین، فراموش نکنید که ایده خود را با مدیران تیم خود نیز به اشتراک بگذارید. آنها ممکن است افرادی را بشناسند که به عنوان یک مؤسس و هم بنیانگذار برای کسب و کار استارت آپی شما بسیار مناسب باشند.
 
2-    سایت های هم بنیانگذار یاب
راه دیگر برای پیدا کردن هم بنیانگذار مناسب برای کسب و کار استارت آپی شما، از طریق وب سایت هایی است که با سرمایه گذاران متعدد در تماسند. این وب سایت های سرمایه گذاری، با طیف وسیعی از سرمایه گذاران در ارتباط هستند و از همه مهمتر اینکه با طرز فکر و علاقه  آنها آشنایی دارند و می توانند سرمایه گذار یا سرمایه گذارانی را به شما معرفی کنند که برای شخص شما و همچنین برای کسب و کار استارت آپی شما بهترین باشد. با کمک گرفتن از این وب سایت ها به راحتی می توانید با تعدادی از سرمایه گذاران به بحث بنشینید و ایده کسب و کار استارتاپی خود را بازگو نمایید. تا بالاخره کسی را بیابید که به ایده کسب و کار شما علاقه مند شود و شما نیز با او به توافق برسید.
 
3-    گروه های رسانه های اجتماعی استارت آپی
گروه های رسانه های اجتماعی مربوط به استارت آپها را جستجو کنید. شما می توانید بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران عرصه کسب و کارهای استارت آپی را بیابید که آماده هستند تا بخشی از استارتاپ شما باشند و خدمات خود را با شرایطی که ممکن است، مناسب کسب و کار استارت آپی شما باشد، در اختیارتان قرار دهند. اما به یاد داشته باشید که برای اطمینان یافتن از اینکه از هر لحاظ با سرمایه گذار پیشنهاد شده هماهنگ هستید، علاوه بر گفتگوهای مجازی، حتما قبل از انجام هرگونه توافق نامه آنها را چندین بار بصورت حضوری نیز ملاقات نمایید و پس از چندین جلسه حضوری و طی چند جلسه مذاکره شرایط همکاری و شراکت خود را تدوین کنید و به بحث بگذارید. پس از اینکه اطمینان کامل حاصل شد، به امضا تفاهم نامه و یا قرارداد اقدام نمایید.
 
4-    رویدادها و کنفرانس های استارت آپی
امروزه با توجه به گسترش تفکر کسب و کارهای استارتاپی، یافتن رویدادها یا کنفرانس های مربوط به این حوزه، کار دشواری نیست. در این قبیل رویدادها افراد علاقه مند و پرشور زیادی شرکت می کنند که به دنبال ایده های نوآورانه برای سرمایه گذاری می گردند. همچنین افرادی که دارای ذهن خلاق هستند و می توانند نیمه گمشده کسب و کار استارت آپی شما و یا حتی بخشی از نیروی فکری و انگیزشی شما باشند. بنابراین می توانید برای یافتن هم بنیانگذار کسب و کار استارت آپی خود از رویدادها و کنفرانس ها شروع کنید. به ویژه اگردر یک شهر بزرگ زندگی می کنید، یافتن یک هم بنیانگذار همفکر که به استارت آپ شما نیز علاقه دارد، چندان دور از ذهن نیست.

 
  • 102
  • 0
شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

0 کامنت

برای نمایش دیگر محتوای بلاگ بر روی لینک زیر کلیک کنید

کلیک کنید

من به دنبال سرمایه گذار هستم

پیدا کن